4 pazdziernika kolejny raz gościliśmy w naszej szkole odtwórców historii z Teatru Historycznego.
"Żywa Lekcja Historii” to podróż poprzez wieki. To również zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym.

W trakcie lekcji żywej historii dzieci i młodzież mają okazję dobrze się bawiąc zdobyć wiedzę historyczną.

Tym razem tematem  pokazu dla klas czwartych i piątych były stroje i uzbrojenie z czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Niezaprzeczalnym atutem tego przedstawienia było prezentowanie tych strojów i uzbrojenia na wybranych uczniach.  Na początku były to „cywilne” stroje Greczynki i Rzymianina, potem uzbrojenie greckiego hoplity, rzymskiego legionisty i filozofa.

Finałem tego pokazu była zainscenizowana walka gladiatorów w wykonaniu bractwa rycerskiego. Przez cały czas „Żywej lekcji” prowadzący pokaz ciekawie i ze znajomością szczegółów opowiadał o strojach i uzbrojeniu, co i rusz napomykając o historii starożytnej Grecji i Rzymu. Dzięki temu łatwiej było umiejscowić w czasie i przestrzeni prezentowane stroje i uzbrojenie.

Klasy szóste zostały przez prowadzącego zaproszone do Polski Sarmackiej .

Dzięki dokładnym replikom sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej, odtworzonych we współpracy z historykami, archeologami i rzemieślnikami można przez chwilę poczuć atmosferę panującą wśród legionistów rzymskich oraz żołnierzy sarmackiej XVII- wiecznej Rzeczypospolitej. To dwa razy po 50 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuk walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w ciekawej formie.
„Żywa lekcja historii” poruszała także zagadnienia dotyczące  kształtowania postaw patriotycznych, obywatelskich i szacunku do państwa.