Samorząd Uczniowski zachęca do wzięcia udziału w tegorocznej, już ósmej edycji Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum POLIN (szczególnie uczniów klas 4-8 wraz z nauczycielami lub rodzicami), której celem jest upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim z dn.19.04.1943 roku.

Aby upamiętnić Bohaterki i Bohaterów walk w getcie przygotuj żółtego żonkila (możesz przesłać zdjęcie do opiekunki SU, p.Agi).
Chcemy, aby w tym roku, żółty symbol pamięci był widoczny w przestrzeni wirtualnej https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/534747977226700/.

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Szablon oraz instrukcję składania żonkila - https://www.polin.pl/pl/zonkile


20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] zapraszamy na poniżej opisane wydarzenia (karty pracy u p.Agnieszki ):

9:00-9:30
Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. W załączniku znajdziecie Państwo kartę pracy dla uczniów klas 4-6.

10:00-10:30
„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

10:30-11:00
„Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

12:00-13:00
Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych. W załączniku znajdziecie Państwo kartę pracy.

13:00 – 13:30
Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Organizatorzy zapraszają również wszystkich dorosłych 19 kwietnia do włączenia się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim online. Wśród zaplanowanych na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] wydarzeń są między innymi: o godzinie 10:30 wykład Profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskim oraz wirtualny spacer śladami getta z Beatą Chomątowską o godzinie 15:30.