Zobacz też: https://dziennikbaltycki.pl/nie-ma-dzieci-sa-ludzie-obchody-30-rocznicy-uchwalenia-konwencji-o-prawach-dziecka-w-sp-nr-50-w-gdansku/ar/c1-14596675

Konferencja ”Nie ma dzieci-są ludzie”

Dnia 20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku odbyła się konferencja: Nie ma dzieci- są ludzie” z okazji 30-lecia ustanowienia Konwencji o Prawach Dziecka.

Ideą konferencji było upowszechnianie praw dziecka, aby lepiej je rozumieć i respektować.

Swoim udziałem zaszczyciło wielu przedstawicieli instytucji wspierających pracę szkoły oraz wielu dyrektorów i wicedyrektorów gdańskich szkół i przedszkoli. Gościliśmy wiceprezydenta Miasta Gdańska Piotra Kowalczuka, przedstawiciela Pomorskiego Kuratora Oświaty Dyrektor Jolantę Andrysiak-Olszewską, radną Miasta Gdańska Katarzynę Czerniewską, Maximiliana Kieturakisa z Dzielnicowej Rady Miasta Sródmieście oraz Przewodniczącą Rady Rodziców przy SP50 Małgorzatę Działakiewicz-Posiła

W trakcie konferencji odbyła się debata oksfordzka z udziałem uczniów SP50 z tezą

„Dorośli mogą się wiele nauczyć od dzieci” oraz panel dyskusyjny w którym wzięli udział:

1. Pani Lucyna Maculewicz- dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku

2. Pani Hanna Kowalewicz – Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku w sprawie ochrony praw człowieka

3. Podkom. Beata Kurek- Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

4. Pani Małgorzata Niemkiewicz – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

5. Pan Krzysztof Sarzała- Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę.

6. Pani Agnieszka Tomasik- Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku

7. Pan Radosław Nowak- Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

8. Pani Małgorzata Działakiewicz – Posiła – Przewodnicząca Rady Rodziców w SP 50

Obecna była również Agnieszka Solecka ze Straży Miejskiej w Gdańsku, pracownicy Wydziały Rozwoju Społecznego Anna Białous i Syliwa Sommer oraz przedstawiciele Dziennika Bałtyckiego Natalia Grzybowska i Karolina Misztal. Nie zabrakło Artura Rajkowskiego z Fundacji pokolenia w Tczewie, który przeszkolił nauczycieli i uczniów do debaty oksfordzkiej.

Główne wydarzenia konferencji przeplatały występy uczniów SP50, które uatrakcyjniały przebieg spotkania.

W tym wyjątkowym dniu chcieliśmy zwrócić uwagę, że respektowanie praw dzieci jest naszym obowiązkiem i jednocześnie chcieliśmy skłonić do refleksji jak to wygląda w naszym życiu codziennym.

Mam nadzieję, że konferencja spełniła swoje zadanie, ponieważ skupiła w jednym miejscu tak wiele osób, którym leży na sercu dobro dzieci.

Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom konferencji za udział i ważny głos w ochronie praw dziecka.

Dorota Chojna