WIELKI MARATON CZYTELNICZY

ROK SZKOLNY 2020/21

Test nr 1 odbędzie się 6 i 7 września 2020.

Wielki Maraton Czytelniczy został zainicjowany we wrześniu 2009 roku przez nauczycielki języka polskiego gdańskich szkół: Agatę Markiewicz-Babło (dyrektor SP nr 82 w Gdańsku), Małgorzatę Niechwiedowicz (SP nr 27 w Gdańsku), Ewę Niechwiedowicz (I SSP STO w Gdańsku) oraz bibliotekarza Zbigniewa Walczaka (kierownik Filii Gdańskiej WiMBP w Gdańsku) i był adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca".

Od 2011 roku mogli oni kontynuować udział w WMC dla Gimnazjalistów „W lustrze książki", który obecnie skierowany jest do uczniów klas VII-VIII SP.

W 2012 r. do Wielkiego Maratonu Czytelniczego pod nazwą „Spotkacie nowych przyjaciół" zaproszono klasy II-III szkoły podstawowej, a w 2015 roku do Wielkiego Maratonu Czytelniczego (pod hasłem: „Na literackim szlaku") dołączyli uczniowie szkół średnich.

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie nadal mogą brać udział w Maratonie w czterech grupach wiekowych.

Regulamin WMC i lista lektur znajduje się w załączniku.

LEKTURY NA PAŹDZIERNIK:

Klasy II-III
Anna Czerwińska-Rydel, Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim
UWAGA! Książka wyszła też pod tytułem: Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego lub Wanda Chotomska, Dzieci pana Astronoma

Klasy IV-VI
G. Bąkiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła , Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów

Klasy VII-VIII
Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew